Przejdź do głównej zawartości

Jak znaleźć czas na naukę języków obcych? Lista 6 skutecznych sposobów!

Jak znaleźć czas na naukę języków? Pytanie wręcz odwieczne, ponieważ zwykle uczylibyśmy się ich bardzo chętnie, tylko nie zawsze mamy taką możliwość. Praca, dom, rodzina - ledwie starcza nam czasu na hobby czy wyjście ze znajomymi, a co dopiero na naukę. Języki, w odróżnieniu od studiowania, wymagają mnóstwa determinacji i regularności. Nie wystarczy nauczyć się na egzamin, nie wystarczy, że wygospodarujemy kilka godzin - musimy poświęcać im czas bez przerwy. Są jednak sposoby, które Wam to ułatwią - tymi sposobami chcę się z Wami dziś podzielić.

Jak znaleźć czas na naukę języków obcych? Lista 6 skutecznych sposobów!

6 skutecznych sposobów na naukę języków obcych bez poświęcania im wolnego czasu!


1. Korzystaj z słuchawek.
Słuchawki to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu możesz nagrać na swojego smartfona słówka lub książki (zazwyczaj takie pomoce dostępne są w przypadku różnego rodzaju kursów językowych). Nie musisz ich słuchać w normalnym tego słowa znaczeniu. Wystarczy, że pójdziesz pobiegać, poćwiczyć na siłowni lub odpalisz je w drodze do pracy np. w autobusie. Słówka, które tak po prostu lecą w tle również się utrwalają - niekoniecznie musisz o tym wiedzieć.

2. Oglądanie filmów
Rzecz banalna, jednakże istotna. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że oglądanie filmów jest świetną metodą nauki języka. Uczymy się również podświadomie - nie tylko słówek, ale i składni. Zaletą oglądania filmów z napisami jest to, że automatycznie poznajemy tłumaczenie poszczególnych zdań. Z czasem tłumaczenie staje się zbędne i możemy je oglądać np. w całości po angielsku. Muszę przyznać, że to dzięki filmom potrafię się bez problemu komunikować z obcokrajowcami. Kiedy inni uczyli się słówek z książek, ja sięgałem po filmy - w praktyce byłem w stanie wyłapać słowa i kontekst z konwersacji. Cała reszta nie rozumiała kompletnie nic, gdy przychodziło z kimś faktycznie porozmawiać.

3. Pomocne zainteresowania
Spora część artykułów w internecie pojawia się tylko i wyłącznie w języku angielskim. Jeżeli interesujesz się jakimś tematem tak bardzo, że nie jesteś w stanie przegapić dodatkowych informacji, to zwykle po nie sięgasz i starasz się czytać nawet wtedy, gdy nie wszystko rozumiesz. Mimo, że jesteś w stanie przetłumaczyć w głowie tylko strzępki, cała reszta również się utrwala. Uwierz, pasja to najlepszy sposób, by uczyć się języka nie do końca pod przymusem.

4. Fiszki w pokoju
Czasami nie trzeba niczego wkuwać. Wypisz na kartce słówka, które sprawiają Ci trudność. Nawet, jeśli nie usiądziesz przed nimi celowo ani razu, to po miesiącu powinieneś bez problemu zapamiętać wszystko - wystarczy, że przejdziesz obok takiej listy kilka razy dziennie. Zawsze wyłapiesz coś kątem oka. Bardzo proste, prawda?

5. Wykorzystaj przyjaciół
Jeżeli jesteś na studiach lub masz znajomych obcokrajowców, to wcale nie musisz rozmawiać z nimi po polsku. Postaraj się nawiązać konwersację w języku obcym np. w angielskim. Znajomy chętnie Ci pomoże i okaże wyrozumiałość. Jeśli powiesz coś źle, to chętnie Cię poprawi i wytłumaczy wszystko w języku polskim. Plusem tej metody jest to, że zwykle nie wiąże się ona ze stresem, tylko ze świetną zabawą!

6. Wyobraźnia
Wyobraźnia ma wielką moc i to nie tylko w umyśle dziecka. Wiele razy wyobrażałem sobie, że udzielam z kimś wywiadu na konkretny temat. Wyimaginowany obcokrajowiec zadawał mi pytania w języku obcym, a ja starałem się na nie odpowiedzieć poprawnie. To świetna metoda - "wywiad" musi wyglądać profesjonalnie, więc zawsze starałem się wyszukać w głowie takie zwroty, by poprawnie sformułować wypowiedź. Na pytania odpowiadaj na głos - to pomaga w ćwiczeniu akcentu.

A jak Ty znajdujesz czas na naukę języków obcych? Jestem bardzo ciekawy i chętnie wypróbuję Wasze sposoby!




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak nie bać się mówić po angielsku?

Pomyślałam, że poruszę temat strachu przed komunikowaniem się w języku angielskim (czy też w dowolnym języku obcym ). Jeśli należysz do osób, które nie miały ku temu okazji lub też unikasz sytuacji, w których mógłbyś się wykazać, to doskonale trafiłeś. Na początek warto przede wszystkim zaznaczyć, skąd biorą owe obawy. Pierwszym zasadniczym czynnikiem jest brak doświadczenia - jeśli nie miałeś okazji czegoś spróbować, to nie wiesz, czego się spodziewać. Towarzyszy temu lęk przed porażką. Być może okaże się to klapą i co wtedy? Tak to już jest, jeśli nie próbujesz, to do końca życia będziesz mieć takie myśli. Jak nie bać się mówić po angielsku? Drugą ważną rzeczą jest oczywiście brak wiary we własne umiejętności. Myślisz sobie: "ale ja nie potrafię rozmawiać po angielsku na tyle dobrze" albo "w szkole z angielskiego miałem 3, nie umiem". Musisz zrozumieć, że patrzysz i oceniasz swoją znajomość języka pod kątem oficjalnych/formalnych wymogów (np. tych ze

Język chiński - jak nauczyć się języka chińskiego?

Czy języka chińskiego da się nauczyć? Jak to zrobić? Czy język chiński jest rzeczywiście tak trudny, jak się wydaje? Na te i inne pytania postaram się podpowiedzieć poniżej. Jeżeli zastanawiasz się czy w ogóle jest sens uczyć się języka chińskiego, to wcale nie należysz do mniejszości, bo jest to rzeczywiście trudne i wymaga niebywałej motywacji. Jest to jeden z tych języków, które obcokrajowca zaskakują w zasadzie bez końca. Jego nauka wymaga nie tylko motywacji, ale też wytrwałości i niezłomności. Kluczowe dla Ciebie powinno być zrozumienie, że jeden wyraz w języku chińskim ma często bardzo wiele różnych znaczeń. Język chiński - jak nauczyć się języka chińskiego? Na pewno sam proces uczenia się chińskiego wiąże się z dużą satysfakcją - wynika ona z tego, że niewiele osób posługuje się nim chociażby w stopniu komunikatywnym (poza Chińczykami). Jeżeli chcesz w ogóle zacząć i porwać się z motyką na słońce, to musisz mieć dobry powód - np. tam zamieszkać lub chcieć pracować