Przejdź do głównej zawartości

Jak poprawić wymowę języka obcego?


Wśród moich znajomych ze szkoły zawsze spotykałam się z tym problemem. Nauka języków obcych to niełatwy orzech do zgryzienia - jest to szczególnie trudne, jeżeli zaczynamy w późnym wieku. O ile nowych słów da się tak po prostu nauczyć, o tyle wymowa nierzadko stanowi wyzwanie.

Nie zawsze jest to wielki problem. Jeżeli uczycie się języka niemieckiego, to istnieje spora szansa, że po przyswojeniu części teoretycznej wymowy, w praktyce uda Wam się ją opanować w stopniu co najmniej zadowalającym. Jeżeli chodzi o mnie, to nauka języka niemieckiego była dla mnie pod tym względem prosta i przyjemna. Wystarczyło, że trochę poćwiczyłam i opanowałam teorię. 

Jak poprawić wymowę języka obcego? Jak poprawić wymowę języka angielskiego?

Są jednak języki, których wymowy nie da się tak po prostu nauczyć z książek. W swoich grupach językowych miałam naprawdę zdolnych znajomych, którzy znali składnię i większość słówek w danym języku. Pamiętam, że język angielski sprawiał im niemałą trudność, jeżeli chodzi o wymowę. Zresztą - nie należę do wyjątków. Choć moja wymowa od zawsze była poprawna, to jednak słyszałam różnicę, gdy rozmawiałam z Amerykanami lub Anglikami. Zdawałam sobie sprawę z braków w akcencie, których nie potrafię zniwelować.

Jak poprawić wymowę języka angielskiego?

Oczywiście starałam się mówić tak, jak powinnam, ale konkretne ciągi wyrazów wciąż sprawiały mi trudność. Niektóre zestawienia było mi łatwiej wymówić, inne zamieniały się w typową angielską polszczyznę. Zrozumiałam, że obcokrajowcy posługujący się językiem angielskim mają w akcencie płynność i niechlujność, której mi osobiście brakuje. Weźmy na przykład Rosjanina, który mówi po angielsku - niemalże zawsze jest to bardzo twarda, książkowa wymowa - w niczym to nie przypomina akcentu Anglika czy Amerykanina. Jeżeli chodzi o Polaków, to częściej zdarzają się wyjątki, jednakże wciąż zdecydowanie zbyt rzadko.

Szkoły językowe uczą tego wszystkiego. Te informacje znajdują się także w internecie - możemy dowiedzieć się o wymowie nieco więcej np. sięgając po kursy językowe. Tak też zrobiłam i przyniosło to zadowalające efekty, jednakże prawdziwy przełom nastąpił dopiero później.

Swój akcent wypracowałam, kiedy zaczęłam czytać na głos po angielsku. Mój język, a raczej dykcja, nabrała przez to gibkości, giętkości, której mi brakowało. Nie były to oczywiście książki - nie chodziło też bynajmniej o czytanie ze zrozumieniem. Po prostu wchodziłam na portal newsowy i czytałam na głos losowo wybrane newsy w języku angielskim. Bywało, że pod nosem udawałam, że "udzielam wywiadu" i odpowiadam na czyjeś pytania np. jak Ci minął dziś dzień? Te monologi również mi bardzo pomogły.

Widzisz, problem zwykle nie tkwi w tym, że nie wiesz, jak coś wymawiać. Problem tkwi w Twoim polskim myśleniu. Twój mózg myśli po polsku. Twój aparat mowy i struny głosowe myślą po polsku. Potrzeba intensywnej pracy z naciskiem tylko na tę jedną rzecz, by się "przestawić". Wiesz, jak powinnaś/powinieneś wymawiać poszczególne słowa czy zdania - problem w tym, że Twój aparat mowy nie jest do tego przystosowany. To tak, jakby małpa nagle próbowała mówić po japońsku. Mimo, że jest w stanie to pojąć umysłem i teoretycznie cokolwiek powiedzieć, to nie powie, bo jej aparat mowy nie został do tego stworzony.

Ty jednak wiesz, że ludzie mówią po angielsku - zatem Twoje gardło musi jedynie się odrobinę przestawić. Jeśli chcesz poprawić wymogę języka obcego, to czytanie na głos jest idealnym rozwiązaniem. Zaufaj mi i wykaż się cierpliwością. Efekty przyjdą z czasem! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak znaleźć czas na naukę języków obcych? Lista 6 skutecznych sposobów!

Jak znaleźć czas na naukę języków? Pytanie wręcz odwieczne, ponieważ zwykle uczylibyśmy się ich bardzo chętnie, tylko nie zawsze mamy taką możliwość. Praca, dom, rodzina - ledwie starcza nam czasu na hobby czy wyjście ze znajomymi, a co dopiero na naukę. Języki, w odróżnieniu od studiowania, wymagają mnóstwa determinacji i regularności. Nie wystarczy nauczyć się na egzamin, nie wystarczy, że wygospodarujemy kilka godzin - musimy poświęcać im czas bez przerwy. Są jednak sposoby, które Wam to ułatwią - tymi sposobami chcę się z Wami dziś podzielić. Jak znaleźć czas na naukę języków obcych? Lista 6 skutecznych sposobów! 1. Korzystaj z słuchawek. Słuchawki to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu możesz nagrać na swojego smartfona słówka lub książki (zazwyczaj takie pomoce dostępne są w przypadku różnego rodzaju kursów językowych). Nie musisz ich słuchać w normalnym tego słowa znaczeniu. Wystarczy, że pójdziesz pobiegać, poćwiczyć na siłowni lub odpalisz je w drodze do pr

Jak nie bać się mówić po angielsku?

Pomyślałam, że poruszę temat strachu przed komunikowaniem się w języku angielskim (czy też w dowolnym języku obcym ). Jeśli należysz do osób, które nie miały ku temu okazji lub też unikasz sytuacji, w których mógłbyś się wykazać, to doskonale trafiłeś. Na początek warto przede wszystkim zaznaczyć, skąd biorą owe obawy. Pierwszym zasadniczym czynnikiem jest brak doświadczenia - jeśli nie miałeś okazji czegoś spróbować, to nie wiesz, czego się spodziewać. Towarzyszy temu lęk przed porażką. Być może okaże się to klapą i co wtedy? Tak to już jest, jeśli nie próbujesz, to do końca życia będziesz mieć takie myśli. Jak nie bać się mówić po angielsku? Drugą ważną rzeczą jest oczywiście brak wiary we własne umiejętności. Myślisz sobie: "ale ja nie potrafię rozmawiać po angielsku na tyle dobrze" albo "w szkole z angielskiego miałem 3, nie umiem". Musisz zrozumieć, że patrzysz i oceniasz swoją znajomość języka pod kątem oficjalnych/formalnych wymogów (np. tych ze

Język chiński - jak nauczyć się języka chińskiego?

Czy języka chińskiego da się nauczyć? Jak to zrobić? Czy język chiński jest rzeczywiście tak trudny, jak się wydaje? Na te i inne pytania postaram się podpowiedzieć poniżej. Jeżeli zastanawiasz się czy w ogóle jest sens uczyć się języka chińskiego, to wcale nie należysz do mniejszości, bo jest to rzeczywiście trudne i wymaga niebywałej motywacji. Jest to jeden z tych języków, które obcokrajowca zaskakują w zasadzie bez końca. Jego nauka wymaga nie tylko motywacji, ale też wytrwałości i niezłomności. Kluczowe dla Ciebie powinno być zrozumienie, że jeden wyraz w języku chińskim ma często bardzo wiele różnych znaczeń. Język chiński - jak nauczyć się języka chińskiego? Na pewno sam proces uczenia się chińskiego wiąże się z dużą satysfakcją - wynika ona z tego, że niewiele osób posługuje się nim chociażby w stopniu komunikatywnym (poza Chińczykami). Jeżeli chcesz w ogóle zacząć i porwać się z motyką na słońce, to musisz mieć dobry powód - np. tam zamieszkać lub chcieć pracować